Technologia

Zalety olejowanego drewna

Olej jest naturalny, zdrowy nie tworzy pękającej powłoki ponieważ jest wewnątrz drewna i nie zużywa się podczas użytkowania
drewno pokryte olejem nie jest zamknięte w szczelnej skorupie jak to jest w przypadku drewna lakierowanego
brak konieczności cyklinowania, ponieważ deska nawet uszkodzona w wyniku użytkowania wygląda po renowacji olejem bardzo oryginalnie
renowacja polega na okresowym olejowaniu w trakcie nieskomplikowanego procesu, który można wykonać samodzielnie. Olejowanie naprawcze odświeża warstwę drewna i dodatkowo zabezpiecza ewentualne uszkodzenia
drewno olejowane jest miłe w dotyku, ciepłe i ma niepowtarzalny rysunek usłojenia które jest nieosiągalne innymi metodami wykończenia

Warunki przechowywania i użytkowania podłóg drewnianych

Pomieszczenie gdzie ma być instalowana deska podłogowa z drewna powinno być odpowiednio przygotowane pod względem temperatury (18-24℃), wilgotności powietrza (45-65%) i wilgotności podłoża 2%. Niedopuszczalne są prace mokre w trakcie klimatyzowania desek i po ich ułożeniu ponieważ skutkować to będzie pochłanianiem wilgoci przez drewno oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Należy dołożyć wszelkich starań aby prace budowlane przebiegały zgodnie z normami budowlanymi i z zachowaniem staranności przy wykonywaniu izolacji zarówno termicznej jak i wilgotnościowej. Błędnie wykonane prace mogą skutkować w późniejszym czasie uszkodzeniem posadzki drewnianej w wyniku przemarzania lub podciągania wilgoci.
Podkład pod deskę drewnianą może być wykonany z drewna, płyt drewnianych, a także z wylewek betonowych o odpowiedniej wytrzymałości.
Przed ułożeniem podłogi drewnianej deska powinna być składowana w celu aklimatyzacji, pomieszczenie powinno posiadać odpowiedni mikroklimat:
temperatury (18-24℃),
wilgotności powietrza (45-65%),
wilgotności podłoża 2%
Stolarkę wewnętrzną należy instalować na ułożonych wcześniej podłogach drewnianych.
Użytkownik powinien zapewnić podczas użytkowania podłogi odpowiedni mikroklimat aby podłoga posiadała swój niepowtarzalny wygląd przez wiele lat.
W klasie rustykalnej klient powinien zapoznać się z normami zakładowymi dotyczącymi klasyfikacji drewna. Brak zapoznania się klienta z jakością produktu z przyczyn niezależnych od producenta lub dystrybutora nie może być podstawą reklamacji produktu. Wygląd i wielkość sęków klient ocenia przed zakupem, 3% produktu może odbiegać od przyjętej normy, a ewentualne wady wynikłe w transporcie i przenoszeniu dają się skorygować podczas układania przez wykwalifikowanego pracownika instalującego deskę.
Jakakolwiek reklamacja powinna być złożona przed montażem.
Klient powinien zapoznać się z metodami wykończenia i kolorystyką drewna naturalnego i wykańczanego.
Do przyklejenia desek należy stosować odpowiednie kleje, a do innych form montażu odpowiednie zszywki lub wkręty.
Przy deskach powyżej szerokości 120 mm możne wystąpić lekkie łódkowanie deski co nie jest przedmiotem reklamacji.
Wilgotność produkowanej deski mieści się w przedziale 5-12%, na zamówienie wilgotność może być większa.
Drewno jest materiałem higroskopijnym i każda zmiana wilgotności drewna o 1 % może powodować zmiany wymiarów drewniana w przedziale 0,26% – 0,42% w zależności od gatunku drewna. Drewno nie ma stałych, niezmiennych wymiarów i jest to normalne zjawisko.

Scroll to Top